Ev » Gündem » Prof. Dr. Neyişçi, “Bu yıl ülke genelinde 1000 orman yangını çıkacak ”

Prof. Dr. Neyişçi, “Bu yıl ülke genelinde 1000 orman yangını çıkacak ”

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi ve Antalya Kent Konseyi işbirliğinde, orman yangınlarına karşı alınacak önlemlerin anlatıldığı konferans düzenlendi. Kent Konseyi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, bu yaz döneminde orman yangınlarıyla sıklıkla karşılaşılabileceğine söyledi.

Türkiyede orman yangınlarıyla mücadelenin giderek, karmaşık hale geldiğini ifade eden Prof. Dr. Neyişçi, orman içinde ve bitişiğinde izin verilen tesislerin (mermer ocağı, HES) orman yangınlarına davetiye çıkardığını söyledi. Orman yangınlarını söndürme masraflarının da giderek arttığını anlatan Prof. Dr. Neyişçi, “Helikopter kiralanıyor ya da yakıtı gibi masraflar gerçekten aşırıya gidiyor. Bir helikopterin saatlik uçuş maliyeti, kirası, yakıtı dahil olunca on binlerce lirayı buluyor.

ANTALYA DÜZLER ÇAMI MEVKİİ YANGIN HELİKOPTERLERİ

kullanılmasalar dahi bu parası ödenen ,Helikopterlere vereceğimiz bu bütçeyi çocuklarımızın yangınlara karşı bilinçlenmelerine kullanabiliriz” dedi.
Orman yangınlarıyla ilgili istatistiki verileri incelediklerini aktaran ve bu yıl olası orman yangınlarıyla ilgili öngörüde bulunan Prof. Dr. Neyişçi, “Bu yıl ülke genelinde 1000 orman yangını çıkacak ve 10 bin hektar alan yanacak. Bunu devlet tarafından tutulan yaklaşık 80 yıllık istatistik değerlere bakarak söylüyoruz. Orman yangınları nitelik değiştirdi. Artık ağaçlar kadar, orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş yapılar da tehdit altında. Orman yangını karmaşık, önlenmesi ve mücadele edilmesi ve söndürülmesi güç bir konudur.
Yangınların yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğuna dikkat çekilen konferansta, insanların ağaçlarla barışmasının ancak küçük yaşta eğitimle sağlanabileceği vurgulandı.

İlgili Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargı Reform Stratejisi’ni açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki Yargı Reformu Stratejisi Programı’na katıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir