Ev » Sağlık » Türkiye’de evlenme oranları azalıp boşanmalar arttı

Türkiye’de evlenme oranları azalıp boşanmalar arttı

TÜİK’in gerçekleştirdiği Yaşam Memnuniyeti anketinde yer alan “bireylerin mutluluk kaynağı olan kişiler” verileri mutluluk kaynağını eşleri olarak görenlerin sayısının son yıllarda gerilediği gösteriyor. 2012’den itibaren dalgalı bir seyir izleyen eşlerini mutluluk kaynağı olarak değerlendiren kişilerin oranı 2018’de çokça geriledi.
Mutluluk kaynağını eşleri olarak gören kişilere cinsiyet açısından bakıldığında bu oran kadınlarda daha yüksek. 2012’de yüzde erkeklerde 5,9, kadınlarda ise 8,1 olarak ölçüldü. Bu oran 2018’de ise erkeklerde yüzde 3,1; kadınlarda yüzde 4,1 oldu. Son altı yılda kadınların erkeklerden hep daha yüksek orana sahip olduğu görüldü.
Bireylerin mutluluk kaynağı kişilerin tamamına bakıldığında “tüm aile” açık ara önde çıkıyor. 2012’de “tüm aile” diyenlerin oranı yüzde 69,9 iken bu oran 2018’de yüzde 74,2’ye çıktı. “Tüm aile” diyenlerin cinsiyetine bakıldığında ise erkeklerin daha fazla olması dikkat çekiyor. 2018’de “mutluluk kaynağım tüm aile” diyenlerin oranı yüzde 78,7 iken bu oran kadınlarda yüzde 69,7 görüldü.

İlgili Haber

Antalyada Kale İçi Mevkii Çöp İçinde

Antalyada Tarihi Kaleiçi’nin görüntüsü yürekleri sızlatıyor. Muratpaşa ilçesinde yer alan Kaleiçi bakımsızlıktan çöplüğe ve hurdalığa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir